Folders |
2019 Results - New York Federation XC ChampionshipsPublished by
Results: Leone Timing THE 2019 NEW YORK STATE FEDERATION CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS
November 23 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
GIRL'S RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services
www.leonetiming.com
-------------------------------------------------------------------------------------
GRADE
PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE
-------------------------------------------------------------------------------------
1 1 Katelyn Tuohy SR 1 North Rockland 17:02.5 5:30
2 Karrie Baloga FR 1 Cornwall 17:59.9 5:48
3 2 Ella Kurto SO 1 Saratoga Springs 18:18.8 5:54
4 Ava Jolley JR 1 North Salem 18:40.2 6:01
5 Brynn Bernard 8 1 South Lewis 18:45.3 6:03
6 3 Mady Moroney 8 2 Pearl River 18:45.9 6:03
7 4 McKinley Wheeler FR 2 Saratoga Springs 18:50.8 6:04
8 Sydney Nowicki JR 2 Lockport 18:53.9 6:05
9 Katie Turk JR 3 Carmel 18:55.4 6:06
10 5 Leonni Griffin 8 3 Shaker 18:55.9 6:06
11 6 Tori Mariano SR 2 Shaker 18:58.1 6:07
12 7 Jada Dennis SR 3 Shenendehowa 18:58.8 6:07
13 8 Sheridan Wheeler FR 3 Saratoga Springs 19:00.3 6:07
14 9 Rylee Davis FR 4 Bethlehem 19:05.4 6:09
15 Rachael Woodruff SR 4 Saranac 19:05.5 6:09
16 10 McKenzie Hart FR 5 Saratoga Springs 19:09.6 6:11
17 11 Kaitlyn Murtagh JR 4 Arlington 19:10.4 6:11
18 12 Anya Belisle 8 4 Saratoga Springs 19:12.2 6:11
19 Madelyn Dinneen SO 2 Norwood-Norfolk 19:15.4 6:12
20 Eilee Ossont SO 3 Brighton 19:17.3 6:13
21 Candace Tytler SO 4 Irondequoit 19:19.9 6:14
22 13 Haleigh Morales SR 5 North Rockland 19:22.0 6:14
23 14 Kate Sherman JR 5 Mohonasen 19:23.7 6:15
24 Piper Reid SO 5 Chenango Forks 19:24.6 6:15
25 15 Emily Bush 8 5 Saratoga Springs 19:27.3 6:16
26 Lindsey Stokes JR 6 Maine Endwell 19:28.5 6:17
27 16 Jalyssa Smith SR 6 Arlington 19:28.8 6:17
28 17 Liyat Kebbede SO 6 Niskayuna 19:30.0 6:17
29 Brigid McCabe JR 7 Notre Dame Manhattan 19:30.1 6:17
30 18 Kate Putman FR 6 Cicero-North Syracuse 19:30.9 6:17
31 19 Lucinda Doogan SR 7 Brooklyn Technical 19:31.5 6:18
32 20 Nicole Schneider SR 8 North Shore 19:31.9 6:18
33 Madison Relyea JR 8 Mayfield 19:32.3 6:18
34 21 Catherine Mongan SO 7 Saratoga Springs 19:33.0 6:18
35 Maddy Mack SO 8 Oneida 19:33.0 6:18
36 22 Una Boylan SO 9 Pearl River 19:35.8 6:19
37 Alexa Doe SO 10 South Jefferson 19:36.4 6:19
38 23 Erin Boler FR 7 Niskayuna 19:37.5 6:19
39 Samantha Woodworth SO 11 Horseheads 19:37.8 6:20
40 24 Gillian Roeder SR 9 Bethlehem 19:37.8 6:20
41 Annalee Capuano SO 12 Irondequoit 19:40.9 6:21
42 25 Raven Stanet JR 9 Arlington 19:46.3 6:22
43 26 Katharine Hesler SR 10 Niskayuna 19:47.1 6:23
44 27 Sierra Dinneen SR 11 Notre Dame Academy 19:50.8 6:24
45 28 Sydney Carlson JR 10 Liverpool 19:51.8 6:24
46 29 Hannah Belleville SR 12 Shenendehowa 19:52.5 6:24
47 30 Evelyn Gonzalez-Valle SR 13 Monroe-Woodbury 19:53.1 6:25
48 Emily Brown SR 14 Fredonia 19:54.0 6:25
49 Lily Potthast SR 15 Ausable Valley 19:54.5 6:25
50 Sonya Krezmien SR 16 Springville-Griffith 19:55.6 6:25
51 Nicole Garcia SR 17 Shoreham-Wading River 19:55.9 6:25
52 Faith Demars SR 18 Ballston Spa 19:56.9 6:26
53 Christina Yakaboski SR 19 Riverhead 19:59.0 6:26
54 Sheridan Talada SR 20 Waverly 19:59.9 6:27
55 Veronica Szygalowicz SR 21 Lindenhurst 20:02.9 6:28
56 31 Rachel Hodge SR 22 Bethlehem 20:03.0 6:28
57 32 Siena Muccini SO 13 Benjamin N. Cardozo 20:04.4 6:28
58 Kaylee Lacreta JR 11 New Hartford 20:05.1 6:28
59 33 Leah Smith FR 8 Monroe-Woodbury 20:05.7 6:29
60 34 Alyssia Brown SO 14 Notre Dame Academy 20:06.9 6:29
61 35 Maggie Maier SR 23 Sacred Heart Academy 20:07.0 6:29
62 Carly Woelfel SR 24 South Side 20:10.9 6:30
63 Miranda Gilbert SR 25 Oswego 20:12.1 6:31
64 36 Catherine Ruffino SR 26 North Rockland 20:12.4 6:31
65 37 Lola Dinneen FR 9 Notre Dame Academy 20:13.8 6:31
66 38 Anna Recktenwalt JR 12 Arlington 20:15.0 6:32
67 39 Isabella Stenhouse FR 10 Stuyvesant 20:15.7 6:32
68 Holly Arrison JR 13 Nichols 20:15.9 6:32
69 40 Briana Grant JR 14 Ward Melville 20:16.0 6:32
70 41 Niamh Durcan JR 15 Pearl River 20:16.6 6:32
71 42 Marissa Navarra FR 11 Cicero-North Syracuse 20:16.6 6:32
72 43 Victoria Laguerre SO 15 Ward Melville 20:16.8 6:32
73 44 Eva Woodworth SO 16 Liverpool 20:17.7 6:32
74 Elsa Neubauer SR 27 Brewster 20:18.9 6:33
75 Logan Barsalow FR 12 Averill Park 20:19.8 6:33
76 45 Luccabella Hotaling SO 17 Shenendehowa 20:23.0 6:34
77 46 Emma Sinisgalli SR 28 Mohonasen 20:25.8 6:35
78 47 Rachel Miller 7 1 Mohonasen 20:27.5 6:36
79 48 Gabby McCarthy JR 16 Liverpool 20:28.2 6:36
80 Julia Fears JR 17 Tappan Zee 20:29.2 6:36
81 Arianna Whittaker SR 29 HC Williams 20:30.4 6:37
82 Marissa Spottiswood SO 18 JFK Bellmore 20:31.6 6:37
83 Gabriela Gallen-Kallela- SO 19 Nichols 20:33.6 6:38
84 49 Leyla Ventura SO 20 North Rockland 20:35.3 6:38
85 50 Shannon Thieke SR 30 Sacred Heart Academy 20:35.8 6:38
86 Sarah Zahaykevich SO 21 Minisink Valley 20:36.0 6:38
87 51 Christy Huynh SR 31 Brooklyn Technical 20:36.3 6:38
88 52 Skyler Knott FR 13 Shenendehowa 20:37.0 6:39
89 Isabella Shatraw FR 14 Potsdam 20:37.4 6:39
90 53 Farah Osman SO 22 Brooklyn Technical 20:38.2 6:39
91 Danelle Rose SR 32 Miller Place 20:38.7 6:39
92 54 Mk Hartigan SO 23 Nardin 20:39.0 6:39
93 55 Madelyn Miles SO 24 Shaker 20:39.9 6:40
94 Maya Spottiswood JR 18 JFK Bellmore 20:40.6 6:40
95 Emily Miller SR 33 Dryden 20:41.1 6:40
96 56 Emily Berg SO 25 Syosset 20:41.7 6:40
97 57 Grace Murphy FR 15 Archbishop Molloy 20:42.1 6:40
98 58 Jade Pazmino SO 26 North Rockland 20:43.3 6:41
99 59 Jade Dennis SR 34 Shenendehowa 20:44.6 6:41
100 60 Allison Newton JR 19 Cicero-North Syracuse 20:45.2 6:41
101 61 Mia Sisilli FR 16 Monroe-Woodbury 20:46.3 6:42
102 62 Gaby Putman 7 2 Cicero-North Syracuse 20:46.9 6:42
103 Kristin Aguilera FR 17 Susan E. Wagner 20:48.8 6:42
104 63 Kaleigh Higgins FR 18 Shaker 20:50.0 6:43
105 64 Marie Naudus JR 20 Sacred Heart Academy 20:50.5 6:43
106 65 Sophie Rosencrans JR 21 North Shore 20:51.4 6:43
107 66 Hannah Reichard SO 27 Cicero-North Syracuse 20:51.6 6:43
108 67 Helen Moloney JR 22 Sacred Heart Academy 20:53.4 6:44
109 68 Kelly Parker JR 23 St. Anthony's 20:53.9 6:44
110 69 Samantha Goldberg 8 6 Syosset 20:54.7 6:44
111 Sylvan Wold JR 24 Packer Collegiate 20:55.2 6:44
112 70 Sophia Muccini SR 35 Benjamin N. Cardozo 20:56.3 6:45
113 71 Charlotte O'Meara 7 3 Bethlehem 20:56.5 6:45
114 Leah Richardson FR 19 James I. O'Neill 20:57.4 6:45
115 72 Kerri McCormack SR 36 St. John the Baptist 20:58.4 6:46
116 73 Cornelia Carragher JR 25 Trinity 20:58.9 6:46
117 74 Marissa Doty 8 7 Cicero-North Syracuse 20:59.2 6:46
118 Jenna Denaver SR 37 Poly Prep 20:59.6 6:46
119 75 Britney Pezzementi JR 26 North Rockland 21:00.8 6:46
120 76 Cameryn Cain SR 38 Monroe-Woodbury 21:01.7 6:47
121 77 Kaleigh Buck SO 28 Liverpool 21:01.8 6:47
122 78 Shannon Pfeifer SO 29 Arlington 21:02.0 6:47
123 79 Kayla Schramm SO 30 Goshen 21:03.0 6:47
124 80 Meghan O'Donnell JR 27 Goshen 21:03.3 6:47
125 81 Courtney Koleda SR 39 Sacred Heart Academy 21:03.7 6:47
126 82 Amanda Probst 8 8 Ward Melville 21:05.4 6:48
127 Adia Palmer SR 40 Bishop Loughlin 21:05.8 6:48
128 83 Andrea Becker SO 31 Trinity 21:07.3 6:48
129 84 Maeve Conway 8 9 Bethlehem 21:08.7 6:49
130 85 Madison Isnardi SR 41 St. John the Baptist 21:09.1 6:49
131 86 Morgan Kingdeski SO 32 Cicero-North Syracuse 21:09.8 6:49
132 Anne Tully FR 20 Convent of the Sacred Heart 21:10.2 6:49
133 87 Kylie Maddalena JR 28 St. Anthony's 21:10.5 6:49
134 88 Lindsey Schwasnick JR 29 St. Anthony's 21:12.1 6:50
135 89 Sophia Fitzpatick JR 30 Sacred Heart Academy 21:12.6 6:50
136 Virginia Mullen JR 31 Beacon-NYC 21:12.8 6:50
137 90 Orit Shiang SO 33 Niskayuna 21:13.3 6:50
138 91 Elle Archer 8 10 North Shore 21:13.8 6:50
139 92 Larisa Dorrian SR 42 St. Anthony's 21:14.0 6:51
140 93 Sabrina Spezia JR 32 St. John the Baptist 21:15.1 6:51
141 94 Sarah Molino JR 33 Monroe-Woodbury 21:15.4 6:51
142 95 Abigail Thomas SO 34 Niskayuna 21:15.8 6:51
143 96 Ysabela Paneto SO 35 Goshen 21:16.0 6:51
144 97 Bridget Rosso SR 43 Sacred Heart Academy 21:16.1 6:51
145 98 Charlotte Warner 8 11 Liverpool 21:16.8 6:51
146 99 Amanda Curtis FR 21 Shenendehowa 21:19.0 6:52
147 100 Katie Grossman JR 34 Bethlehem 21:20.4 6:53
148 101 Ciara Bullington SO 36 Shaker 21:20.8 6:53
149 102 Sabrina Sciabica JR 35 Tottenville 21:20.9 6:53
150 103 Anna Ginnane FR 22 Pearl River 21:21.3 6:53
151 Simone Isip SO 37 Millennium 21:21.3 6:53
152 104 Emma Rathburn JR 36 Ward Melville 21:22.8 6:53
153 105 Kara Nash FR 23 Liverpool 21:23.5 6:54
154 106 Isabelle Ewing SO 38 Trinity 21:24.7 6:54
155 107 Giavanna Comerford JR 37 Notre Dame Academy 21:26.6 6:55
156 108 Zoe Miller 8 12 Mohonasen 21:26.8 6:55
157 109 Skyler Smith SO 39 Niskayuna 21:27.0 6:55
158 110 Christina Diorio SO 40 Goshen 21:28.2 6:55
159 111 Emma Ginnane JR 38 Pearl River 21:28.2 6:55
160 112 Emma Dulaski SO 41 North Shore 21:29.2 6:55
161 113 Olivia Fermo FR 24 St. Anthony's 21:31.6 6:56
162 114 McKenzie Lemito SR 44 Shenendehowa 21:31.7 6:56
163 Chloe Munoz SO 42 Townsend Harris 21:33.0 6:57
164 Mia Winters SO 43 Xaverian 21:33.4 6:57
165 115 Lilla Korniss FR 25 Shaker 21:34.3 6:57
166 Alessia Bubula SO 44 Hunter College High School 21:35.8 6:58
167 116 Natalia Sawyer SO 45 Mohonasen 21:36.8 6:58
168 117 Susan Jimenez SO 46 Brooklyn Technical 21:37.9 6:58
169 118 Yui Hoshino FR 26 Syosset 21:39.5 6:59
170 119 Gianna Dellamedaglia SO 47 North Rockland 21:42.0 7:00
171 Margaret McLoughlin JR 39 Kellenberg Memorial 21:45.3 7:01
172 120 Julia Stafford JR 40 Ward Melville 21:46.4 7:01
173 121 Nicole Conklin SO 48 Syosset 21:47.6 7:01
174 122 Heidi Khuu SO 49 Nardin 21:48.2 7:02
175 123 Ciara Durcan JR 41 Pearl River 21:48.6 7:02
176 124 Emma Rodriguez FR 27 St. Anthony's 21:49.0 7:02
177 125 Sara Tippin SO 50 Goshen 21:49.9 7:02
178 126 Sofia Garcia SR 45 Notre Dame Academy 21:50.9 7:02
179 127 Marissa Lombardi SR 46 Goshen 21:51.2 7:02
180 Sadie Pickering SO 51 Beacon-NYC 21:51.7 7:03
181 128 Alyssa Kearns 8 13 Shaker 21:54.1 7:03
182 Sophia McKiernan FR 28 Moriah/Boquet Valley 21:55.8 7:04
183 129 Rebecca Fastiggi SR 47 Arlington 21:56.6 7:04
184 Grace Hughes FR 29 St Francis Prep 21:56.9 7:04
185 130 Kristin Graham SO 52 Bethlehem 21:59.1 7:05
186 131 Abby Dimaculangan FR 30 Ward Melville 22:00.2 7:05
187 Grace Schaaff JR 42 St. Joseph by the Sea 22:02.9 7:06
188 132 Amalia Nunes JR 43 Arlington 22:04.5 7:07
189 133 Lia Smerina SR 48 Tottenville 22:06.3 7:07
190 134 Jessica Kwok JR 44 Stuyvesant 22:12.2 7:09
191 135 Mei Cher SO 53 Archbishop Molloy 22:12.7 7:09
192 136 Olivia Ebenstein JR 45 Ward Melville 22:13.1 7:10
193 137 Sarah Hoell SO 54 North Shore 22:15.0 7:10
194 Lydia Zheng SR 49 CSI/McCown 22:15.3 7:10
195 138 Crystal Rustami SO 55 Syosset 22:17.5 7:11
196 139 Marina Tsimisiris JR 46 Archbishop Molloy 22:19.2 7:12
197 140 Chloe Isip SR 50 Brooklyn Technical 22:20.3 7:12
198 Ceili Donnelly SR 51 Kellenberg Memorial 22:20.8 7:12
199 141 Ester Suleymanov SR 52 Stuyvesant 22:23.1 7:13
200 142 Amber Walters JR 47 Archbishop Molloy 22:23.8 7:13
201 143 Sumaira Mayan JR 48 Syosset 22:25.0 7:13
202 144 Danielle Candella SR 53 Tottenville 22:26.3 7:14
203 145 Johanna DiCerbo SR 54 Niskayuna 22:27.7 7:14
204 146 Angelina Desjardin JR 49 St. Anthony's 22:27.7 7:14
205 147 Isabella Solomon FR 31 Trinity 22:27.8 7:14
206 Madison Codoner JR 50 Susan E. Wagner 22:29.6 7:15
207 148 Clare Cryan SR 55 Nardin 22:32.0 7:16
208 149 Christa Bailey 7 4 Mohonasen 22:33.4 7:16
209 150 Agatha Edwards JR 51 Stuyvesant 22:35.9 7:17
210 151 Maya Almawaldi JR 52 Brooklyn Technical 22:36.8 7:17
211 152 Margaret Pappas JR 53 St. John the Baptist 22:39.7 7:18
212 153 Isabell Fitch SR 56 Brooklyn Technical 22:40.1 7:18
213 154 Christine Chow JR 54 Trinity 22:40.8 7:18
214 Olivia Legowski SR 57 CSI/McCown 22:41.0 7:19
215 155 Yu Lin Zhen FR 32 Stuyvesant 22:41.2 7:19
216 156 Ella Dileo SR 58 Nardin 22:44.3 7:20
217 Brianna Martinez-Burns SO 56 Notre Dame Manhattan 22:45.7 7:20
218 157 Addyson Graham 8 14 Liverpool 22:46.9 7:20
219 158 Kelly Gilligan JR 55 Pearl River 22:49.1 7:21
220 Yessenia Cintron JR 56 Hostos Lincoln Academy 22:50.3 7:22
221 159 Charlotte Borthwick SO 57 Trinity 22:50.9 7:22
222 Erin Nicastro JR 57 Our Lady of Mercy 22:53.0 7:22
223 160 Caitrin Crawson SO 58 St. John the Baptist 22:57.3 7:24
224 161 Jade Kimmel JR 58 Goshen 22:58.0 7:24
225 162 Meghen Leonard SO 59 Notre Dame Academy 22:58.8 7:24
226 163 Maggie Cryan SR 59 Nardin 22:59.3 7:24
227 164 Elizabeth Reizis SR 60 Stuyvesant 23:02.0 7:25
228 165 Amari Lallemand SO 60 Benjamin N. Cardozo 23:02.2 7:25
229 Ashley Abraham SO 61 Our Lady of Mercy 23:06.8 7:27
230 Angel Okafor SO 62 Curtis 23:08.0 7:27
231 166 Ainsley Wang SR 61 Trinity 23:09.5 7:28
232 Samarah Bermudez SO 63 Mary Louis Academy 23:09.6 7:28
233 167 Abby Marriner 7 5 Mohonasen 23:11.4 7:28
234 168 Hannah Fiumefreddo FR 33 Tottenville 23:14.6 7:29
235 169 Jennifer Gaffney SR 62 St. John the Baptist 23:15.8 7:30
236 170 Brooke Bowers JR 59 St. John the Baptist 23:22.4 7:32
237 171 Susan Zheng SO 64 Stuyvesant 23:31.7 7:35
238 172 Katie Nigro JR 60 Tottenville 23:33.5 7:35
239 173 Grace Fusco SR 63 Tottenville 23:35.7 7:36
240 174 Mary Toner FR 34 Archbishop Molloy 23:37.6 7:37
241 175 Maeve Weimer FR 35 Nardin 23:40.2 7:38
242 176 Mandy Habashi SO 65 Benjamin N. Cardozo 23:40.3 7:38
243 177 Sophia Fernandez SR 64 Archbishop Molloy 23:52.7 7:42
244 178 Maddie Bush SO 66 North Shore 24:10.1 7:47
245 179 Carolyn Doyle SR 65 North Shore 24:19.3 7:50
246 180 Meredith Dirr SO 67 Nardin 24:33.7 7:55
247 181 Marialessi Cangelosi SO 68 Tottenville 24:37.5 7:56
248 182 Laurah Perrin SR 66 Archbishop Molloy 25:04.1 8:05
249 183 Jenna Rolleri JR 61 Benjamin N. Cardozo 26:09.4 8:26
------------------------------------------------------------------------------
TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
1. 36 Saratoga Springs (18:54.4 94:31.7 0:53.4)
=============================================
1 2 Ella Kurto SO 18:18.8
2 4 McKinley Wheeler FR 18:50.8
3 8 Sheridan Wheeler FR 19:00.3
4 10 McKenzie Hart FR 19:09.6
5 12 Anya Belisle 8 19:12.2
6 ( 15) Emily Bush 8 19:27.3
7 ( 21) Catherine Mongan SO 19:33.0
2. 157 North Rockland (19:35.1 97:55.5 3:40.8)
=============================================
1 1 Katelyn Tuohy SR 17:02.5
2 13 Haleigh Morales SR 19:22.0
3 36 Catherine Ruffino SR 20:12.4
4 49 Leyla Ventura SO 20:35.3
5 58 Jade Pazmino SO 20:43.3
6 ( 75) Britney Pezzementi JR 21:00.8
7 (119) Gianna Dellamedaglia SO 21:42.0
3. 168 Arlington (19:56.5 99:42.5 1:51.6)
=============================================
1 11 Kaitlyn Murtagh JR 19:10.4
2 16 Jalyssa Smith SR 19:28.8
3 25 Raven Stanet JR 19:46.3
4 38 Anna Recktenwalt JR 20:15.0
5 78 Shannon Pfeifer SO 21:02.0
6 (129) Rebecca Fastiggi SR 21:56.6
7 (132) Amalia Nunes JR 22:04.5
4. 192 Shenendehowa (20:07.2 100:35.9 1:45.8)
=============================================
1 7 Jada Dennis SR 18:58.8
2 29 Hannah Belleville SR 19:52.5
3 45 Luccabella Hotaling SO 20:23.0
4 52 Skyler Knott FR 20:37.0
5 59 Jade Dennis SR 20:44.6
6 ( 99) Amanda Curtis FR 21:19.0
7 (114) McKenzie Lemito SR 21:31.7
5. 219 Bethlehem (20:10.3 100:51.4 2:03.3)
=============================================
1 9 Rylee Davis FR 19:05.4
2 24 Gillian Roeder SR 19:37.8
3 31 Rachel Hodge SR 20:03.0
4 71 Charlotte O'Meara 7 20:56.5
5 84 Maeve Conway 8 21:08.7
6 (100) Katie Grossman JR 21:20.4
7 (130) Kristin Graham SO 21:59.1
6. 230 Shaker (20:09.0 100:44.7 2:24.9)
=============================================
1 5 Leonni Griffin 8 18:55.9
2 6 Tori Mariano SR 18:58.1
3 55 Madelyn Miles SO 20:39.9
4 63 Kaleigh Higgins FR 20:50.0
5 101 Ciara Bullington SO 21:20.8
6 (115) Lilla Korniss FR 21:34.3
7 (128) Alyssa Kearns 8 21:54.1
7. 248 Cicero-North Syracuse (20:26.3 102:11.2 1:20.7)
=============================================
1 18 Kate Putman FR 19:30.9
2 42 Marissa Navarra FR 20:16.6
3 60 Allison Newton JR 20:45.2
4 62 Gaby Putman 7 20:46.9
5 66 Hannah Reichard SO 20:51.6
6 ( 74) Marissa Doty 8 20:59.2
7 ( 86) Morgan Kingdeski SO 21:09.8
8. 251 Niskayuna (20:16.8 101:23.7 1:45.8)
=============================================
1 17 Liyat Kebbede SO 19:30.0
2 23 Erin Boler FR 19:37.5
3 26 Katharine Hesler SR 19:47.1
4 90 Orit Shiang SO 21:13.3
5 95 Abigail Thomas SO 21:15.8
6 (109) Skyler Smith SO 21:27.0
7 (145) Johanna DiCerbo SR 22:27.7
9. 280 Pearl River (20:17.6 101:27.8 2:42.3)
=============================================
1 3 Mady Moroney 8 18:45.9
2 22 Una Boylan SO 19:35.8
3 41 Niamh Durcan JR 20:16.6
4 103 Anna Ginnane FR 21:21.3
5 111 Emma Ginnane JR 21:28.2
6 (123) Ciara Durcan JR 21:48.6
7 (158) Kelly Gilligan JR 22:49.1
10. 294 Monroe-Woodbury (20:36.5 103:02.2 1:22.3)
=============================================
1 30 Evelyn Gonzalez-Valle SR 19:53.1
2 33 Leah Smith FR 20:05.7
3 61 Mia Sisilli FR 20:46.3
4 76 Cameryn Cain SR 21:01.7
5 94 Sarah Molino JR 21:15.4
11. 295 Liverpool (20:35.3 102:56.3 1:25.0)
=============================================
1 28 Sydney Carlson JR 19:51.8
2 44 Eva Woodworth SO 20:17.7
3 48 Gabby McCarthy JR 20:28.2
4 77 Kaleigh Buck SO 21:01.8
5 98 Charlotte Warner 8 21:16.8
6 (105) Kara Nash FR 21:23.5
7 (157) Addyson Graham 8 22:46.9
12. 297 Sacred Heart Academy (20:42.1 103:30.4 0:56.7)
=============================================
1 35 Maggie Maier SR 20:07.0
2 50 Shannon Thieke SR 20:35.8
3 64 Marie Naudus JR 20:50.5
4 67 Helen Moloney JR 20:53.4
5 81 Courtney Koleda SR 21:03.7
6 ( 89) Sophia Fitzpatick JR 21:12.6
7 ( 97) Bridget Rosso SR 21:16.1
13. 331 Mohonasen (20:40.2 103:20.6 2:13.1)
=============================================
1 14 Kate Sherman JR 19:23.7
2 46 Emma Sinisgalli SR 20:25.8
3 47 Rachel Miller 7 20:27.5
4 108 Zoe Miller 8 21:26.8
5 116 Natalia Sawyer SO 21:36.8
6 (149) Christa Bailey 7 22:33.4
7 (167) Abby Marriner 7 23:11.4
14. 331 Notre Dame Academy (20:41.8 103:29.0 2:00.1)
=============================================
1 27 Sierra Dinneen SR 19:50.8
2 34 Alyssia Brown SO 20:06.9
3 37 Lola Dinneen FR 20:13.8
4 107 Giavanna Comerford JR 21:26.6
5 126 Sofia Garcia SR 21:50.9
6 (162) Meghen Leonard SO 22:58.8
15. 380 Brooklyn Technical (20:56.9 104:44.2 2:48.8)
=============================================
1 19 Lucinda Doogan SR 19:31.5
2 51 Christy Huynh SR 20:36.3
3 53 Farah Osman SO 20:38.2
4 117 Susan Jimenez SO 21:37.9
5 140 Chloe Isip SR 22:20.3
6 (151) Maya Almawaldi JR 22:36.8
7 (153) Isabell Fitch SR 22:40.1
16. 389 Ward Melville (20:57.5 104:47.4 1:30.4)
=============================================
1 40 Briana Grant JR 20:16.0
2 43 Victoria Laguerre SO 20:16.8
3 82 Amanda Probst 8 21:05.4
4 104 Emma Rathburn JR 21:22.8
5 120 Julia Stafford JR 21:46.4
6 (131) Abby Dimaculangan FR 22:00.2
7 (136) Olivia Ebenstein JR 22:13.1
17. 425 North Shore (21:04.3 105:21.3 2:43.1)
=============================================
1 20 Nicole Schneider SR 19:31.9
2 65 Sophie Rosencrans JR 20:51.4
3 91 Elle Archer 8 21:13.8
4 112 Emma Dulaski SO 21:29.2
5 137 Sarah Hoell SO 22:15.0
6 (178) Maddie Bush SO 24:10.1
7 (179) Carolyn Doyle SR 24:19.3
18. 448 St. Anthony's (21:12.5 106:02.1 0:37.7)
=============================================
1 68 Kelly Parker JR 20:53.9
2 87 Kylie Maddalena JR 21:10.5
3 88 Lindsey Schwasnick JR 21:12.1
4 92 Larisa Dorrian SR 21:14.0
5 113 Olivia Fermo FR 21:31.6
6 (124) Emma Rodriguez FR 21:49.0
7 (146) Angelina Desjardin JR 22:27.7
19. 490 Goshen (21:20.1 106:40.4 0:46.9)
=============================================
1 79 Kayla Schramm SO 21:03.0
2 80 Meghan O'Donnell JR 21:03.3
3 96 Ysabela Paneto SO 21:16.0
4 110 Christina Diorio SO 21:28.2
5 125 Sara Tippin SO 21:49.9
6 (127) Marissa Lombardi SR 21:51.2
7 (161) Jade Kimmel JR 22:58.0
20. 502 Syosset (21:28.2 107:21.0 1:35.8)
=============================================
1 56 Emily Berg SO 20:41.7
2 69 Samantha Goldberg 8 20:54.7
3 118 Yui Hoshino FR 21:39.5
4 121 Nicole Conklin SO 21:47.6
5 138 Crystal Rustami SO 22:17.5
6 (143) Sumaira Mayan JR 22:25.0
21. 562 St. John the Baptist (21:48.0 108:59.6 1:58.9)
=============================================
1 72 Kerri McCormack SR 20:58.4
2 85 Madison Isnardi SR 21:09.1
3 93 Sabrina Spezia JR 21:15.1
4 152 Margaret Pappas JR 22:39.7
5 160 Caitrin Crawson SO 22:57.3
6 (169) Jennifer Gaffney SR 23:15.8
7 (170) Brooke Bowers JR 23:22.4
22. 563 Trinity (21:43.9 108:39.5 1:41.9)
=============================================
1 73 Cornelia Carragher JR 20:58.9
2 83 Andrea Becker SO 21:07.3
3 106 Isabelle Ewing SO 21:24.7
4 147 Isabella Solomon FR 22:27.8
5 154 Christine Chow JR 22:40.8
6 (159) Charlotte Borthwick SO 22:50.9
7 (166) Ainsley Wang SR 23:09.5
23. 619 Stuyvesant (22:01.7 110:08.1 2:25.5)
=============================================
1 39 Isabella Stenhouse FR 20:15.7
2 134 Jessica Kwok JR 22:12.2
3 141 Ester Suleymanov SR 22:23.1
4 150 Agatha Edwards JR 22:35.9
5 155 Yu Lin Zhen FR 22:41.2
6 (164) Elizabeth Reizis SR 23:02.0
7 (171) Susan Zheng SO 23:31.7
24. 626 Benjamin N. Cardozo (22:46.6 113:52.6 6:05.0)
=============================================
1 32 Siena Muccini SO 20:04.4
2 70 Sophia Muccini SR 20:56.3
3 165 Amari Lallemand SO 23:02.2
4 176 Mandy Habashi SO 23:40.3
5 183 Jenna Rolleri JR 26:09.4
25. 643 Nardin (22:08.6 110:42.8 2:20.3)
=============================================
1 54 Mk Hartigan SO 20:39.0
2 122 Heidi Khuu SO 21:48.2
3 148 Clare Cryan SR 22:32.0
4 156 Ella Dileo SR 22:44.3
5 163 Maggie Cryan SR 22:59.3
6 (175) Maeve Weimer FR 23:40.2
7 (180) Meredith Dirr SO 24:33.7
26. 647 Archbishop Molloy (22:15.1 111:15.4 2:55.5)
=============================================
1 57 Grace Murphy FR 20:42.1
2 135 Mei Cher SO 22:12.7
3 139 Marina Tsimisiris JR 22:19.2
4 142 Amber Walters JR 22:23.8
5 174 Mary Toner FR 23:37.6
6 (177) Sophia Fernandez SR 23:52.7
7 (182) Laurah Perrin SR 25:04.1
27. 719 Tottenville (22:32.4 112:41.6 2:12.6)
=============================================
1 102 Sabrina Sciabica JR 21:20.9
2 133 Lia Smerina SR 22:06.3
3 144 Danielle Candella SR 22:26.3
4 168 Hannah Fiumefreddo FR 23:14.6
5 172 Katie Nigro JR 23:33.5
6 (173) Grace Fusco SR 23:35.7
7 (181) Marialessi Cangelosi SO 24:37.5
BOYS RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services
www.leonetiming.com
-------------------------------------------------------------------------------------
GRADE
PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE
-------------------------------------------------------------------------------------
1 1 Sam Lawler SR 1 Pittsford Mendon 15:57.2 5:09
2 2 Ryan Allison SO 1 Burnt Hills-Ballston Lake 16:16.6 5:15
3 Gitch Hayes SO 2 LaSalle Institute 16:23.2 5:17
4 3 Peter Fogarty JR 1 Saranac Lake 16:23.4 5:17
5 4 Sean O'Brien SR 2 Guilderland 16:25.2 5:18
6 Jacob Ireland SR 3 Riverdale Kingsbridge Acade 16:27.1 5:18
7 5 Niall Ryan SR 4 Fordham Prep 16:30.0 5:19
8 6 Aidar Matthews JR 2 Northport 16:31.0 5:19
9 Nicholas Ferretti SR 5 Rome Free Academy 16:33.0 5:20
10 Matt Bartolotta SR 6 West Genesee 16:34.8 5:21
11 Tyler Fauvelle SR 7 Adirondack 16:36.4 5:21
12 7 James Catania JR 3 Saranac Lake 16:38.7 5:22
13 8 Ike Blough SO 3 Mount Academy 16:38.9 5:22
14 Jason Linzer SR 8 Seaford 16:39.1 5:22
15 Nathaniel Sletten JR 4 Rome Free Academy 16:39.5 5:22
16 Steve Bello SR 9 Monticello 16:39.6 5:22
17 Nikhil Denatale SO 4 Trinity 16:40.1 5:22
18 9 Michael Silveri JR 5 Eastport-South Manor 16:40.6 5:23
19 10 Ryan Bush SO 5 Saratoga Springs 16:40.6 5:23
20 11 Nick Bauman SR 10 Irondequoit 16:40.8 5:23
21 12 Francisco Mendonca JR 6 Shaker 16:41.0 5:23
22 13 Anthony Bentivegna SR 11 Monsignor Farrell 16:41.6 5:23
23 Evan Waterton SO 6 Monticello 16:41.8 5:23
24 14 Myles Hogan SO 7 Fordham Prep 16:42.7 5:23
25 15 Andrew Fogarty JR 7 Saranac Lake 16:42.7 5:23
26 16 Jake McGowan JR 8 Liverpool 16:42.7 5:23
27 17 Lucas Beyer SR 12 Canisius 16:44.1 5:24
28 18 Andrew Yi SR 13 Monroe-Woodbury 16:44.4 5:24
29 Justin Vreeland JR 9 Cornwall 16:46.2 5:24
30 Daniel Caso SR 14 Arlington 16:49.0 5:25
31 19 Nathaniel Lentz SR 15 Bronx HS of Science 16:50.1 5:26
32 Jerad Hediger SR 16 Pioneer/Holland 16:50.4 5:26
33 20 Jack Parsons SR 17 Guilderland 16:50.9 5:26
34 21 Jonah Gorevic JR 10 Hackley 16:51.3 5:26
35 22 Kevin Board SR 18 Burnt Hills-Ballston Lake 16:51.7 5:26
36 23 Thomas Fodor SR 19 Northport 16:52.2 5:26
37 24 Quincy Flett SO 8 Xavier 16:52.6 5:26
38 25 Will Marchant SR 20 Burnt Hills-Ballston Lake 16:53.1 5:27
39 Brendan Mulvany SR 21 Iona Prep 16:53.4 5:27
40 26 Ryan Cartwright JR 11 Liverpool 16:53.9 5:27
41 Nick Berg SR 22 East Syracuse-Minoa 16:54.4 5:27
42 Kyle Urban SO 9 Alden 16:55.9 5:27
43 Jason Markopoulos SO 10 Mamaroneck 16:57.2 5:28
44 27 Eamonn Sullivan JR 12 Fordham Prep 16:57.5 5:28
45 28 Fred Goodwin JR 13 Mount Academy 16:58.6 5:28
46 Ronan McDonald SR 23 Randolph 16:59.3 5:29
47 29 Micah Tindale SO 11 Guilderland 17:00.0 5:29
48 30 Marco Van Wijk SR 24 Ithaca 17:01.4 5:29
49 31 Christopher Paxis SR 25 Monsignor Farrell 17:02.3 5:30
50 Garrett Hall SR 26 Penfield 17:02.6 5:30
51 Anthony Diaz JR 14 Farmingdale 17:03.2 5:30
52 32 Sawyer Cooper SR 27 Bronx HS of Science 17:03.4 5:30
53 Blake Buscemi JR 15 Miller Place 17:04.0 5:30
54 Jeremiah Ford SR 28 Arkport-Canaseraga 17:04.7 5:30
55 33 Brady Tooker JR 16 Saratoga Springs 17:05.3 5:30
56 Jared Hecht SR 29 Springville-Griffith 17:06.1 5:31
57 34 Matt Flood JR 17 Eastport-South Manor 17:06.5 5:31
58 Evan Hilbert SR 30 St. Joseph's Collegiate Ins 17:07.2 5:31
59 35 Tristan Moody SR 31 Mount Academy 17:10.7 5:32
60 36 Daniel Asher SR 32 Scarsdale 17:10.8 5:32
61 John Ostling SR 33 Archbishop Molloy 17:11.3 5:32
62 Brody Jones SO 12 Pioneer/Holland 17:11.9 5:33
63 Shaziam Permaul SR 34 Schenectady Christian 17:12.1 5:33
64 37 Bryan Onody SR 35 North Rockland 17:12.2 5:33
65 Jason Maynard SR 36 MacArthur 17:12.3 5:33
66 38 Travis Meier SR 37 Mount Academy 17:13.6 5:33
67 39 John O'Connell SR 38 St. John the Baptist 17:14.8 5:34
68 40 Brian Whitfield JR 18 Monroe-Woodbury 17:15.1 5:34
69 41 Dylan Canales SR 39 Brooklyn Technical 17:15.2 5:34
70 Theo Dassin SR 40 Ethical Culture Fieldston 17:15.5 5:34
71 42 Alexander Gent SR 41 Guilderland 17:15.8 5:34
72 Nathaniel Oakes SR 42 Riverdale Country Day 17:15.8 5:34
73 43 Wyeth Semo SO 13 Northport 17:16.1 5:34
74 44 Drew Cox SO 14 Pittsford Mendon 17:16.2 5:34
75 45 Matthew Rounds FR 1 Burnt Hills-Ballston Lake 17:16.5 5:34
76 Diego Aquirre JR 19 Delhi 17:16.6 5:34
77 Cameron Eastland SR 43 Alden 17:17.1 5:34
78 46 Jack Gulak JR 20 North Rockland 17:18.0 5:35
79 47 Jake Coleman JR 21 Scarsdale 17:18.5 5:35
80 48 Oliver Branham-Upton SR 44 Xavier 17:18.9 5:35
81 Dillon Plantz SR 45 Hannibal 17:19.1 5:35
82 49 T.J. Randall SR 46 Shaker 17:19.2 5:35
83 50 Tyler Anderson JR 22 Monroe-Woodbury 17:19.2 5:35
84 51 Michael Hawkes SO 15 Xavier 17:19.7 5:35
85 52 James Smith SR 47 Pittsford Mendon 17:20.1 5:35
86 David Durdaller SR 48 Hewlett 17:20.3 5:35
87 53 James Gallagher SR 49 Regis 17:21.6 5:36
88 54 Itamar Pres SR 50 Bronx HS of Science 17:23.0 5:36
89 55 Paul Siconolfi SR 51 Monsignor Farrell 17:26.2 5:37
90 56 Alexander Simpson SR 52 Ithaca 17:26.2 5:37
91 57 Dante Ubriaco SR 53 Burnt Hills-Ballston Lake 17:26.3 5:37
92 58 Vinny Levchenko JR 23 Shaker 17:27.0 5:37
93 59 Dawson Tooker JR 24 Saratoga Springs 17:27.7 5:38
94 60 Owen Hassler JR 25 Xavier 17:29.4 5:38
95 61 Wyatt Morgan SR 54 Bronx HS of Science 17:30.2 5:38
96 62 Brendan Distefano SO 16 Hackley 17:30.6 5:39
97 63 Nathan Goodwin JR 26 Mount Academy 17:30.9 5:39
98 64 Collin Gilstrap FR 2 Monroe-Woodbury 17:31.6 5:39
99 Logan Vanburen SR 55 Moriah/Boquet Valley 17:31.8 5:39
100 65 Daniel Wronski SR 56 Susan E. Wagner 17:32.1 5:39
101 66 Austin Wefer SO 17 Eastport-South Manor 17:32.8 5:39
102 Jason Mattewson JR 27 Elmira 17:33.4 5:40
103 67 Stuart Fischli JR 28 Mount Academy 17:34.6 5:40
104 68 Hunter Pick SR 57 Syosset 17:35.0 5:40
105 69 Daniel Pavelec JR 29 Shaker 17:35.8 5:40
106 70 Michael Rodriguez King SO 18 Susan E. Wagner 17:36.2 5:40
107 71 Christopher Garretson SR 58 Shaker 17:36.3 5:40
108 Shoeb Emon JR 30 HS Telecommunication Arts 17:36.5 5:41
109 72 Christian Mercado SR 59 Saratoga Springs 17:36.7 5:41
110 73 Michael Tuffey JR 31 Xavier 17:37.0 5:41
111 74 Percy Moser SO 19 Xavier 17:38.0 5:41
112 75 Carter Rodriguez JR 32 Liverpool 17:39.0 5:41
113 76 Tucker Jakobe JR 33 Saranac Lake 17:39.5 5:42
114 77 Nicholas Howell JR 34 Monroe-Woodbury 17:39.8 5:42
115 78 Anthony Fonseca SR 60 Eastport-South Manor 17:40.7 5:42
116 79 Chris McGrath SO 20 St. John the Baptist 17:41.1 5:42
117 80 Joshua Piza JR 35 Metropolitan Campus 17:41.3 5:42
118 Jonathan Solar SR 61 St. Anthony's 17:41.5 5:42
119 Jake Glickman SR 62 Seton Plattsburgh 17:42.2 5:42
120 81 Cade Eells SO 21 Ithaca 17:42.9 5:43
121 82 Cesar Juarez SR 63 Monroe-Woodbury 17:43.3 5:43
122 83 Ryan Hagan SO 22 Liverpool 17:43.8 5:43
123 Johnny Sokoll JR 36 St. Peter's 17:44.1 5:43
124 Diego Llanos SR 64 St. Francis Prep 17:44.8 5:43
125 84 Micah McCulley JR 37 Saranac Lake 17:44.9 5:43
126 85 Nick Dauphinee SR 65 Irondequoit 17:45.2 5:43
127 Sam Brody SR 66 American Studies 17:45.5 5:43
128 86 Cristian Zabala JR 38 Northport 17:46.4 5:44
129 87 Ethan Rice SR 67 Xavier 17:46.5 5:44
130 88 Justin Jordaens SR 68 Fordham Prep 17:46.7 5:44
131 89 Dj Matusz SR 69 Scarsdale 17:47.4 5:44
132 90 Keith Allen JR 39 Monroe-Woodbury 17:47.7 5:44
133 91 Luke Ellwood JR 40 Regis 17:48.0 5:44
134 Isaiah Chapman SR 70 Boys and Girls 17:48.6 5:44
135 92 Muhammad Qadri SR 71 Susan E. Wagner 17:48.7 5:44
136 93 Sasha Coyote FR 3 Ithaca 17:49.2 5:45
137 94 Nick Grock SO 23 Burnt Hills-Ballston Lake 17:49.4 5:45
138 95 Shmuel Padwa SR 72 Bronx HS of Science 17:49.5 5:45
139 Riley Brutvan JR 41 New Paltz 17:50.0 5:45
140 96 Jordan Altman FR 4 Syosset 17:50.0 5:45
141 97 Evan Hackett SR 73 Pittsford Mendon 17:51.3 5:45
142 Zakk Lecocq JR 42 Millennium 17:51.9 5:45
143 98 Fernando Sanchez JR 43 St. John the Baptist 17:52.7 5:46
144 99 Keith Connelly SO 24 Susan E. Wagner 17:52.8 5:46
145 100 Kailo Mori SR 74 Ithaca 17:52.9 5:46
146 101 Scott Brophy JR 44 North Rockland 17:53.1 5:46
147 102 Zack Diehl JR 45 Shaker 17:53.5 5:46
148 103 Fiore Caruso JR 46 Metropolitan Campus 17:53.6 5:46
149 104 Charlie Praschunus SO 25 Liverpool 17:53.9 5:46
150 Atticus Bacon SO 26 Stuyvesant 17:54.3 5:46
151 105 Will Rifkin JR 47 Hackley 17:54.4 5:46
152 106 Lucas Moran SO 27 Fordham Prep 17:54.7 5:46
153 107 Nico Valentine SO 28 Pittsford Mendon 17:54.8 5:46
154 108 Andrew Aspiras SR 75 Syosset 17:54.8 5:46
155 109 Finn Burke FR 5 Guilderland 17:55.1 5:47
156 110 Justin Duprey JR 48 Saranac Lake 17:55.6 5:47
157 111 Kevin Carballo SR 76 Eastport-South Manor 17:57.3 5:47
158 112 Sean Acosta SR 77 Susan E. Wagner 17:57.7 5:47
159 Michael Cahill JR 49 Chaminade 17:58.0 5:47
160 113 James Spencer JR 50 Hackley 17:59.5 5:48
161 Noah Greski JR 51 Scotia-Glenville 18:00.2 5:48
162 114 Mario Montuori SR 78 Monsignor Farrell 18:01.1 5:48
163 115 Cooper Branch SO 29 Irondequoit 18:01.5 5:49
164 116 Sam Ash FR 6 Saranac Lake 18:01.8 5:49
165 117 Ishaan Patel SR 79 Syosset 18:01.9 5:49
166 118 Troy Prehn SR 80 Saratoga Springs 18:03.1 5:49
167 119 Noah Rockensuess JR 52 Canisius 18:03.2 5:49
168 120 Charlie Rudge JR 53 Hackley 18:03.5 5:49
169 121 Michael Niero SO 30 North Rockland 18:05.0 5:50
170 Kyle McLean SR 81 Chaminade 18:05.9 5:50
171 122 Daniel Spanbauer SR 82 Guilderland 18:06.4 5:50
172 Anthony Arteaga SR 83 Forest Hills 18:06.8 5:50
173 123 Mike Ryan JR 54 Monsignor Farrell 18:07.1 5:50
174 124 Dean Mayo SO 31 Fordham Prep 18:07.4 5:50
175 125 Alexandre Friedman JR 55 Scarsdale 18:07.6 5:51
176 126 James Molz SR 84 Regis 18:08.2 5:51
177 Dylan Perry JR 56 Franklin Academy 18:08.7 5:51
178 Charles Stravalle SR 85 Archbishop Molloy 18:09.0 5:51
179 127 Fernando Diaz FR 7 Susan E. Wagner 18:10.1 5:51
180 128 Tariq Abdalla JR 57 Susan E. Wagner 18:10.1 5:51
181 Frank Ferrante SR 86 HS for Construction 18:10.5 5:51
182 129 Michael Calafiore SO 32 Monsignor Farrell 18:11.5 5:52
183 130 Anthony Zarrella SO 33 Monsignor Farrell 18:12.6 5:52
184 131 Ethan Glashauser SR 87 Liverpool 18:13.2 5:52
185 132 Adrian Gutierrez SR 88 Brooklyn Technical 18:13.3 5:52
186 133 Simon Bandsma SO 34 Scarsdale 18:14.5 5:53
187 134 Mikhail Troyan SR 89 Burnt Hills-Ballston Lake 18:15.1 5:53
188 Patrick Bello Sullivan SR 90 Riverdale Kingsbridge Acade 18:15.5 5:53
189 135 Matthew Vizzini JR 58 Regis 18:15.6 5:53
190 136 Patrick Fiorillo SR 91 St. John the Baptist 18:17.1 5:54
191 Riley Nash SR 92 CBA-Syracuse 18:17.5 5:54
192 137 Forest Kingsley SO 35 Ithaca 18:18.0 5:54
193 138 Andy Serban JR 59 Metropolitan Campus 18:18.6 5:54
194 139 Rufino Vazquez-Lopez SR 93 Shaker 18:20.2 5:55
195 140 Eduardo Nava FR 8 North Rockland 18:20.9 5:55
196 141 Colin Thoman SR 94 Regis 18:21.4 5:55
197 Jake Orfano JR 60 Chaminade 18:21.9 5:55
198 142 Silas Richardson SR 95 Ithaca 18:22.5 5:55
199 143 Fabiano Zanetti SR 96 Fordham Prep 18:22.6 5:55
200 Henry Smith JR 61 Cardinal O'Hara 18:22.8 5:55
201 Colman Shaver JR 62 HS for Math, Sci & Engineer 18:24.0 5:56
202 144 Casey Navin SR 97 Saratoga Springs 18:24.9 5:56
203 145 Jared Coffey SR 98 Irondequoit 18:25.2 5:56
204 Nick Lyndaker SO 36 HC Williams 18:26.1 5:56
205 Alex Aubrecht JR 63 Nichols 18:26.3 5:57
206 146 Timothy Sheahan FR 9 Northport 18:27.0 5:57
207 Patrick Finegan SR 99 St. Anthony's 18:27.1 5:57
208 147 Aleksander Jopek SO 37 Brooklyn Technical 18:27.3 5:57
209 Christian Noa SR100 Mckee/Staten Island Tech 18:30.7 5:58
210 148 Gabe Spanbayer SO 38 Guilderland 18:31.5 5:58
211 149 Ethan Beck JR 64 Canisius 18:31.5 5:58
212 Meldin Bicic JR 65 Francis Lewis 18:31.9 5:58
213 150 William Schimitsch JR 66 Regis 18:32.2 5:58
214 151 Josh Czech SR101 Saratoga Springs 18:33.0 5:59
215 152 Gavin Sheehan SR102 Canisius 18:33.7 5:59
216 153 Dylan Lyons SO 39 Irondequoit 18:34.1 5:59
217 154 Nathan Trumble SR103 Pittsford Mendon 18:34.7 5:59
218 155 Ward Bandsma SR104 Scarsdale 18:35.6 6:00
219 156 Thomas Cassidy JR 67 Regis 18:38.0 6:00
220 157 Andrew Kolesar SR105 North Rockland 18:38.3 6:00
221 158 Otto Horiuchi SR106 Brooklyn Technical 18:38.8 6:01
222 159 Tobey Palmer SO 40 Irondequoit 18:40.3 6:01
223 160 Nicholas Mastandrea SR107 Syosset 18:40.7 6:01
224 161 Dillon Heinzman JR 68 Northport 18:42.6 6:02
225 162 Sean Kerrigan SO 41 Bronx HS of Science 18:43.2 6:02
226 163 John Payne SO 42 Bronx HS of Science 18:44.2 6:02
227 164 Eric Xue SR108 Brooklyn Technical 18:44.8 6:03
228 165 Brian Healy SR109 St. John the Baptist 18:48.6 6:04
229 166 Patrick Dicus JR 69 Brooklyn Technical 18:51.3 6:05
230 167 Brendan McCollum SO 43 Irondequoit 18:53.3 6:05
231 168 Kent Kleinsasser SO 44 Mount Academy 18:56.7 6:06
232 169 Luke Feeney SR110 Syosset 18:58.2 6:07
233 170 Chris Greenidge SR111 St. John the Baptist 18:58.8 6:07
234 171 Mark Gibney SO 45 Scarsdale 19:02.8 6:08
235 172 Robert Wille SR112 Brooklyn Technical 19:05.3 6:09
236 173 Lucas Rosado SO 46 Eastport-South Manor 19:07.0 6:10
237 174 Andrew Davis JR 70 Hackley 19:16.4 6:13
238 175 Will Knauss JR 71 Canisius 19:17.7 6:13
239 176 Aidan Harrigan SO 47 St. John the Baptist 19:22.5 6:15
240 177 Tyler Glaser JR 72 Eastport-South Manor 19:22.6 6:15
241 178 Eoin Breen SR113 Hackley 19:31.3 6:17
242 179 Bryan Korecki SR114 Metropolitan Campus 19:31.6 6:18
243 180 Joseph Ham JR 73 Metropolitan Campus 19:37.1 6:19
244 181 Ryan Reid JR 74 Northport 19:55.8 6:25
245 182 Salvatore Carollo JR 75 Metropolitan Campus 20:14.0 6:31
246 183 Eli Noecker FR 10 Canisius 20:27.6 6:36
247 184 Sal Brancato JR 76 Canisius 20:38.1 6:39
248 185 Christian Gomez SR115 Metropolitan Campus 20:42.6 6:40
249 186 Colby Schenkel SO 48 Pittsford Mendon 29:33.0 9:31
------------------------------------------------------------------------------
TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
1. 151 Burnt Hills-Ballston Lake (16:56.9 84:44.2 1:09.7)
=============================================
1 2 Ryan Allison SO 16:16.6
2 22 Kevin Board SR 16:51.7
3 25 Will Marchant SR 16:53.1
4 45 Matthew Rounds FR 17:16.5
5 57 Dante Ubriaco SR 17:26.3
6 ( 94) Nick Grock SO 17:49.4
7 (134) Mikhail Troyan SR 18:15.1
2. 172 Mount Academy (17:06.6 85:32.7 0:52.0)
=============================================
1 8 Ike Blough SO 16:38.9
2 28 Fred Goodwin JR 16:58.6
3 35 Tristan Moody SR 17:10.7
4 38 Travis Meier SR 17:13.6
5 63 Nathan Goodwin JR 17:30.9
6 ( 67) Stuart Fischli JR 17:34.6
7 (168) Kent Kleinsasser SO 18:56.7
3. 185 Saranac Lake (17:01.9 85:09.2 1:21.5)
=============================================
1 3 Peter Fogarty JR 16:23.4
2 7 James Catania JR 16:38.7
3 15 Andrew Fogarty JR 16:42.7
4 76 Tucker Jakobe JR 17:39.5
5 84 Micah McCulley JR 17:44.9
6 (110) Justin Duprey JR 17:55.6
7 (116) Sam Ash FR 18:01.8
4. 204 Guilderland (17:05.4 85:27.0 1:29.9)
=============================================
1 4 Sean O'Brien SR 16:25.2
2 20 Jack Parsons SR 16:50.9
3 29 Micah Tindale SO 17:00.0
4 42 Alexander Gent SR 17:15.8
5 109 Finn Burke FR 17:55.1
6 (122) Daniel Spanbauer SR 18:06.4
7 (148) Gabe Spanbayer SO 18:31.5
5. 240 Fordham Prep (17:10.4 85:51.6 1:24.7)
=============================================
1 5 Niall Ryan SR 16:30.0
2 14 Myles Hogan SO 16:42.7
3 27 Eamonn Sullivan JR 16:57.5
4 88 Justin Jordaens SR 17:46.7
5 106 Lucas Moran SO 17:54.7
6 (124) Dean Mayo SO 18:07.4
7 (143) Fabiano Zanetti SR 18:22.6
6. 249 Monroe-Woodbury (17:18.1 86:30.1 0:55.4)
=============================================
1 18 Andrew Yi SR 16:44.4
2 40 Brian Whitfield JR 17:15.1
3 50 Tyler Anderson JR 17:19.2
4 64 Collin Gilstrap FR 17:31.6
5 77 Nicholas Howell JR 17:39.8
6 ( 82) Cesar Juarez SR 17:43.3
7 ( 90) Keith Allen JR 17:47.7
7. 256 Xavier (17:19.6 86:37.6 0:44.4)
=============================================
1 24 Quincy Flett SO 16:52.6
2 48 Oliver Branham-Upton SR 17:18.9
3 51 Michael Hawkes SO 17:19.7
4 60 Owen Hassler JR 17:29.4
5 73 Michael Tuffey JR 17:37.0
6 ( 74) Percy Moser SO 17:38.0
7 ( 87) Ethan Rice SR 17:46.5
8. 259 Shaker (17:19.9 86:39.3 0:55.3)
=============================================
1 12 Francisco Mendonca JR 16:41.0
2 49 T.J. Randall SR 17:19.2
3 58 Vinny Levchenko JR 17:27.0
4 69 Daniel Pavelec JR 17:35.8
5 71 Christopher Garretson SR 17:36.3
6 (102) Zack Diehl JR 17:53.5
7 (139) Rufino Vazquez-Lopez SR 18:20.2
9. 261 Bronx HS of Science (17:19.3 86:36.2 0:59.4)
=============================================
1 19 Nathaniel Lentz SR 16:50.1
2 32 Sawyer Cooper SR 17:03.4
3 54 Itamar Pres SR 17:23.0
4 61 Wyatt Morgan SR 17:30.2
5 95 Shmuel Padwa SR 17:49.5
6 (162) Sean Kerrigan SO 18:43.2
7 (163) John Payne SO 18:44.2
10. 292 Saratoga Springs (17:22.7 86:53.4 1:22.5)
=============================================
1 10 Ryan Bush SO 16:40.6
2 33 Brady Tooker JR 17:05.3
3 59 Dawson Tooker JR 17:27.7
4 72 Christian Mercado SR 17:36.7
5 118 Troy Prehn SR 18:03.1
6 (144) Casey Navin SR 18:24.9
7 (151) Josh Czech SR 18:33.0
11. 298 Eastport-South Manor (17:23.6 86:57.9 1:16.7)
=============================================
1 9 Michael Silveri JR 16:40.6
2 34 Matt Flood JR 17:06.5
3 66 Austin Wefer SO 17:32.8
4 78 Anthony Fonseca SR 17:40.7
5 111 Kevin Carballo SR 17:57.3
6 (173) Lucas Rosado SO 19:07.0
7 (177) Tyler Glaser JR 19:22.6
12. 301 Pittsford Mendon (17:16.0 86:19.6 1:57.6)
=============================================
1 1 Sam Lawler SR 15:57.2
2 44 Drew Cox SO 17:16.2
3 52 James Smith SR 17:20.1
4 97 Evan Hackett SR 17:51.3
5 107 Nico Valentine SO 17:54.8
6 (154) Nathan Trumble SR 18:34.7
7 (186) Colby Schenkel SO 29:33.0
13. 304 Liverpool (17:22.7 86:53.3 1:11.2)
=============================================
1 16 Jake McGowan JR 16:42.7
2 26 Ryan Cartwright JR 16:53.9
3 75 Carter Rodriguez JR 17:39.0
4 83 Ryan Hagan SO 17:43.8
5 104 Charlie Praschunus SO 17:53.9
6 (131) Ethan Glashauser SR 18:13.2
14. 304 Northport (17:22.6 86:52.7 1:56.0)
=============================================
1 6 Aidar Matthews JR 16:31.0
2 23 Thomas Fodor SR 16:52.2
3 43 Wyeth Semo SO 17:16.1
4 86 Cristian Zabala JR 17:46.4
5 146 Timothy Sheahan FR 18:27.0
6 (161) Dillon Heinzman JR 18:42.6
7 (181) Ryan Reid JR 19:55.8
15. 336 Monsignor Farrell (17:27.7 87:18.3 1:25.5)
=============================================
1 13 Anthony Bentivegna SR 16:41.6
2 31 Christopher Paxis SR 17:02.3
3 55 Paul Siconolfi SR 17:26.2
4 114 Mario Montuori SR 18:01.1
5 123 Mike Ryan JR 18:07.1
6 (129) Michael Calafiore SO 18:11.5
7 (130) Anthony Zarrella SO 18:12.6
16. 360 Ithaca (17:34.6 87:52.6 0:51.5)
=============================================
1 30 Marco Van Wijk SR 17:01.4
2 56 Alexander Simpson SR 17:26.2
3 81 Cade Eells SO 17:42.9
4 93 Sasha Coyote FR 17:49.2
5 100 Kailo Mori SR 17:52.9
6 (137) Forest Kingsley SO 18:18.0
7 (142) Silas Richardson SR 18:22.5
17. 421 Hackley (17:39.9 88:19.3 1:12.2)
=============================================
1 21 Jonah Gorevic JR 16:51.3
2 62 Brendan Distefano SO 17:30.6
3 105 Will Rifkin JR 17:54.4
4 113 James Spencer JR 17:59.5
5 120 Charlie Rudge JR 18:03.5
6 (174) Andrew Davis JR 19:16.4
7 (178) Eoin Breen SR 19:31.3
18. 430 Scarsdale (17:43.8 88:38.8 1:03.7)
=============================================
1 36 Daniel Asher SR 17:10.8
2 47 Jake Coleman JR 17:18.5
3 89 Dj Matusz SR 17:47.4
4 125 Alexandre Friedman JR 18:07.6
5 133 Simon Bandsma SO 18:14.5
6 (155) Ward Bandsma SR 18:35.6
7 (171) Mark Gibney SO 19:02.8
19. 438 Susan E. Wagner (17:45.5 88:47.5 0:25.6)
=============================================
1 65 Daniel Wronski SR 17:32.1
2 70 Michael Rodriguez King SO 17:36.2
3 92 Muhammad Qadri SR 17:48.7
4 99 Keith Connelly SO 17:52.8
5 112 Sean Acosta SR 17:57.7
6 (127) Fernando Diaz FR 18:10.1
7 (128) Tariq Abdalla JR 18:10.1
20. 445 North Rockland (17:45.9 88:49.2 1:08.7)
=============================================
1 37 Bryan Onody SR 17:12.2
2 46 Jack Gulak JR 17:18.0
3 101 Scott Brophy JR 17:53.1
4 121 Michael Niero SO 18:05.0
5 140 Eduardo Nava FR 18:20.9
6 (157) Andrew Kolesar SR 18:38.3
21. 509 Irondequoit (17:53.4 89:26.8 1:53.3)
=============================================
1 11 Nick Bauman SR 16:40.8
2 85 Nick Dauphinee SR 17:45.2
3 115 Cooper Branch SO 18:01.5
4 145 Jared Coffey SR 18:25.2
5 153 Dylan Lyons SO 18:34.1
6 (159) Tobey Palmer SO 18:40.3
7 (167) Brendan McCollum SO 18:53.3
22. 517 St. John the Baptist (17:58.9 89:54.3 1:33.8)
=============================================
1 39 John O'Connell SR 17:14.8
2 79 Chris McGrath SO 17:41.1
3 98 Fernando Sanchez JR 17:52.7
4 136 Patrick Fiorillo SR 18:17.1
5 165 Brian Healy SR 18:48.6
6 (170) Chris Greenidge SR 18:58.8
7 (176) Aidan Harrigan SO 19:22.5
23. 546 Regis (17:59.0 89:54.8 0:59.8)
=============================================
1 53 James Gallagher SR 17:21.6
2 91 Luke Ellwood JR 17:48.0
3 126 James Molz SR 18:08.2
4 135 Matthew Vizzini JR 18:15.6
5 141 Colin Thoman SR 18:21.4
6 (150) William Schimitsch JR 18:32.2
7 (156) Thomas Cassidy JR 18:38.0
24. 549 Syosset (18:00.5 90:02.4 1:05.7)
=============================================
1 68 Hunter Pick SR 17:35.0
2 96 Jordan Altman FR 17:50.0
3 108 Andrew Aspiras SR 17:54.8
4 117 Ishaan Patel SR 18:01.9
5 160 Nicholas Mastandrea SR 18:40.7
6 (169) Luke Feeney SR 18:58.2
25. 612 Canisius (18:14.1 91:10.2 2:33.6)
=============================================
1 17 Lucas Beyer SR 16:44.1
2 119 Noah Rockensuess JR 18:03.2
3 149 Ethan Beck JR 18:31.5
4 152 Gavin Sheehan SR 18:33.7
5 175 Will Knauss JR 19:17.7
6 (183) Eli Noecker FR 20:27.6
7 (184) Sal Brancato JR 20:38.1
26. 642 Brooklyn Technical (18:15.9 91:19.4 1:29.6)
=============================================
1 41 Dylan Canales SR 17:15.2
2 132 Adrian Gutierrez SR 18:13.3
3 147 Aleksander Jopek SO 18:27.3
4 158 Otto Horiuchi SR 18:38.8
5 164 Eric Xue SR 18:44.8
6 (166) Patrick Dicus JR 18:51.3
7 (172) Robert Wille SR 19:05.3
27. 680 Metropolitan Campus (18:36.5 93:02.2 1:55.8)
=============================================
1 80 Joshua Piza JR 17:41.3
2 103 Fiore Caruso JR 17:53.6
3 138 Andy Serban JR 18:18.6
4 179 Bryan Korecki SR 19:31.6
5 180 Joseph Ham JR 19:37.1
6 (182) Salvatore Carollo JR 20:14.0
7 (185) Christian Gomez SR 20:42.6
|